Vinnare av Dorade

(instiftat 1976)
Bästa rorsman på gällande SRS, anställd på Ericsson eller Ericssonpensionär
Konstruktör: D O R A D E Segrar: Atlantic Race 1931
Olin Stephens Fastnet Race 1931 o -33
Löa 15,9   Lvl 11,4 Bermudas Race 1932
Br 3,1  Dj 2,3 Donerat av Lars Johansson, Pinta
SEGLING ÅR RORSMAN BÅTTYP BÅTNAMN LYSTAL
Hösten 2017
Våren 2017 Blikstad Ellen Dehler-36 JV Dehluxe 1,063 Nytt SRS-system
Hösten 2016 Henriksson Jonas Dragonfly 800R Jaggernaut 1,390
Våren 2016 NO RACE
Hösten 2015 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,283
Våren 2015 Engdahl Olof Linjett 32 partial Lady 1,127
Hösten 2014 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Våren 2014 NO RACE
Hösten 2013 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Våren 2013 Blickstad Ellen Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Hösten 2012 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Våren 2012
Hösten 2011 Bo Frykberg Joule – 44 Eva Karin 1,28
Våren 2011
Hösten 2010 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Våren 2010 Blickstad Ellen Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Hösten 2009 Dahl Torbjörn X – 332 Prefix 1,24
Våren 2009 Frykberg Bo Joule – 44 Eva Karin 1,28
Hösten 2008 Dahl Torbjörn X – 332 Prefix 1,24
Våren 2008 Frykberg Bo Joule – 44 Eva Karin 1,28
Hösten 2007 Frykberg Bo Joule – 44 Eva Karin 1,28
Våren 2007 Ulfsdotter Sara Joule – 44 Eva Karin 1,28
Hösten 2006 Dahl Torbjörn X – 332 Prefix 1,24
Våren 2006 Blikstad Ellen Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Hösten 2005 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Våren 2005 Sjöström Ulf Dehler – 36 JV Dehluxe 1,23
Hösten 2004 Sjöström Ulf Ravage – 36 Sputnik 1,23
Våren 2004 Frykberg Bo Joule – 44 Eva Karin 1,28
Hösten 2003 Larsson Tobjörn Accent Canine 1,00
Våren 2003 Palmberg Anna Smaragd Summer Dream 1,14
Hösten 2002 Palmberg Anna Smaragd Summer Dream 1,14
Våren 2002 Olausson Jan Diva 35 Viva Diva 1,22
Hösten 2001 Forsberg Anita Cayenne Int Zalza 1,26
Våren 2001 Sjöström Ulf Ravage – 36 Sputnik 1,22
Hösten 2000 Forsberg Anita Cayenne Int Zalza 1,26
Våren 2000 Sjöström Ulf Ravage – 36 Sputnik 1,19
Hösten 1999 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,16
Våren 1999 Forsberg Anita Cayenne Int Zalza 1,23
Hösten 1998 Eriksson Maria Carrera H Gråben 1,18
Våren 1998 Nordström Rolf R – 10 Itaka 1,24
Hösten 1997 Eriksson Maria Carrera H Gråben 1,19
Våren 1997 Eriksson Maria Carrera H Gråben 1,19
Hösten 1996 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,13
Våren 1996 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,13
Hösten 1995 Nordström Rolf R – 10 Itaka 1,24
Våren 1995 Forsberg Anita Cayenne Int Zalza 1,26
Hösten 1994 Schildt Johan H – Båt Blåmesen 1,06
Våren 1994 Schildt Johan H – Båt Blåmesen 1,06
Hösten 1993 Lodenius Johan Scampi – 30 Beatrice 1,09
Våren 1993 Henriksson Jonas Svea GT Pro Primo 1,16
Hösten 1992 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,16
Våren 1992 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,13
Hösten 1991 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,16
Våren 1991 Wallmark Carina Linjett – 32 Big Ami 1,12
Hösten 1990 Henriksson Anita Cayenne Int Zalza 1,26
Våren 1990 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,15
Hösten 1989 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,15
Våren 1989 Nicklin Thor – Leif Sunwind – 26 Ariel 0,98
Hösten 1988 Wästfeldt Magnus Magnifik Midget Le Beateau 0,91
Våren 1988 Persson Christina S – 30 Classic Lady Ess 1,12
Hösten 1987 Agartz Fredrik M – 30 Agera 1,15
Våren 1987 Karlsson Åke Albin Express Spjutet 1,09
Hösten 1986 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,15
Våren 1986 Karlsson Åke Albin Express Spjutet 1,09
Hösten 1985 Frykberg Bo Lady Helmsman My Lady 1,15
Våren 1985 Karlsson Åke Albin Express Spjutet 1,09
Hösten 1984 Blomgren Tommy Delfin Woodfine 0,88
Våren 1984 Blomgren Tommy Delfin Woodfine 0,88
Hösten 1983 Karlsson Åke Albin Express Spjutet 1,09
Våren 1983 Blomgren Tommy Delfin Woodfine 0,88
Hösten 1982 Blomgren Tommy Delfin Woodfine 0,88
Våren 1982 Andersson Lars Starbåt Mönja 1,14
Hösten 1981 Johansson Lars IF – Båt Pinta 1,01
Våren 1981 INSTÄLLT   P G A   STORM
Hösten 1980 Andersson Lars Maxi Racer Schadull 1,09
Våren 1980 Andersson Lars Starbåt Mönja 1,12
Hösten 1979 Wickström Bo Comfort – 32 Sofie 1,08
Våren 1979 Sonnegård Tord Amigo – 23 Sonetta 0,86
Hösten 1978 Sellin Bengt Katamaran Fia 1,05
Våren 1978 Johansson Lars IF – Båt Pinta 1,01
Hösten 1977 Lagerholm Pelle M – 25 Brunett 1,03
Våren 1977 Johansson Lars IF – Båt Pinta 1,01
Hösten 1976 Johansson Lars IF – Båt Pinta 1,01
Våren 1976 Sonnegård Tord Amigo – 23 Sonetta 0,83